21 % hos 10-årig tjej med glimten i ögat (RE66)

Antal platser:
Yrkesbenämning: Personlig assistent
Publicerad: 2019-06-05
Sista ansökningsdag: 2019-06-22
Kooperativet Hand i Hand är en medlemsstyrd organisation som bildades 1995 för personer med rätt till assistans. Våra medlemmar finns i Skåne, Halland, södra Småland, Västra Götaland samt Jämtland. Vi stöttar våra medlemmar med allt ifrån att ansöka om timmar hos Försäkringskassan/kommunen till anställningsfrågor rörande de personliga assistenterna. Vi anser att arbetet som personlig assistent är ett av de viktigaste arbetena som finns. Som personlig assistent är du en möjlighet för en annan människa, en möjlighet som innebär att han eller hon kan få leva sitt liv som alla andra. För att du ska känna dig trygg i arbetet som personlig assistent erbjuder vi både basutbildningar och fortsättningsutbildningar. Den fysiska hälsan är mycket viktig i alla arbeten och särskilt i arbetet som personlig assistent som ibland innebär lyft och arbeten i trånga utrymmen. Hos oss har därför alla assistenter rätt till friskvårdsbidrag, även om du arbetar som timvikarie. Välkommen med din ansökan! www.handihand.se Nu söker jag en personlig assistent till mitt fantastiska assistentteam. Då jag har en flerfunktionsnedsättning med bl a epilepsi, cerebral pares och utvecklingsstörning, som gör att jag behöver hjälp med alla grundläggande behov. Jag har även en knapp på magen och behöver hjälp med inhalationer, mediciner och daglig träning.   Just nu söker jag endast kvinnliga assistenter. Då jag inte har något tal, utan kommunicerar med ljud och kroppsspråk, är det viktigt att vara väldigt lyhörd. Det är också viktigt att hela tiden prata med mig om vad som händer och vad som  ska hända. Jag vill att du stimlurar mig till lek, lärande och bus. Du måste också vara lyhörd inför mina behov.  Jag älskar att bada så du kan inte vara rädd för vatten. Jag är också väldigt glad för hundar och hästar så du kan inte vara allergisk när du ska arbeta med mig. Du måste vara rökfri och körkort är ett plus. Jag ser gärna att du har erfarenhet av arbete som personlig assistent sen tidigare, men det är inget krav. Vi tillämpar alltid introduktion innan du börjar arbeta ensam med mig.  Tjänsten är på 21% och är förlagd mestadels på natten varannan vecka. Du kommer att arbeta vaken natt och därför är det en fördel om du har arbetat med nattarbete tidigare. Utöver tjänsten så kommer det finnas möjlighet att hoppa in på extra arbetspass vid t.ex. sjukdom eller ledighet. VIKTIGT! Tänk på att när du arbetar med barn behövs det ett utdrag ur belastningsregistert från polisen.  Det är viktigt att du beställer detta direkt när du söker tjänsten eftersom det kan ta flera veckor innan du får hem det och vi kan inte gå vidare med anställningen förrän vi fått in ditt utrdag. Vi hjälper dig gärna att skriva ut och fylla i blanketten, kontakta oss så hjälper vi dig. Du kan även göra det själv hemifrån via polisens hemsida, här finns länk till hemsidan: https://polisen.se/tjanster-tillstand/belastningsregistret/barn-med-funktionsnedsattning/     Har du några frågor gällande tjänsten är du varmt välkomen att kontakta André på Kooperativet Hand i Hand på andre.peltonen@handihand.se

Information om jobbet

Arbetstid & varaktighet
  • Deltid
  • Tillsvidare
  • Vanlig anställning
Lön
  • Fast månads- vecko- eller timlön
  • Fast månads- vecko- eller timlön
Postadess
  • Region Halmstad
  • 30245 Stationsgatan 30
Besök hemsida